Politechnika Łódzka w Rankingu Szanghajskim!

29 czerwca opublikowano wyniki dziedzinowego Rankingu Szanghajskiego, który uchodzi za najbardziej prestiżowy ranking międzynarodowy. Politechnika Łódzka została sklasyfikowana w dwóch dyscyplinach – biotechnologii oraz inżynierii mechanicznej.

W dyscyplinie biotechnologia w rankingu uwzględniono 500 uniwersytetów, w tym tylko 2 polskie uczelnie – Politechnikę Łódzką i Uniwersytet Warszawski (miejsca w przedziale 401 – 500).

W dyscyplinie inżynieria mechaniczna sklasyfikowano 400 uniwersytetów, w tym aż 8 polskich uczelni. Najwyżej uplasowała się Politechnika Warszawska (miejsce w przedziale 201 – 300). Pozostałym uczelniom przypadły miejsca w przedziale 301 – 400. Oprócz PŁ sklasyfikowano tutaj także Akademię Górniczo-Hutniczą, Politechnikę Wrocławską, Politechnikę Śląską, Politechnikę Poznańską, Politechnikę Krakowską i Politechnikę Rzeszowską.

W tegorocznej edycji rankingu sklasyfikowano ponad 1800 uczelni z 90 krajów. Uwzględniono 54 dyscypliny podzielone na 5 obszarów: Natural sciences, Engineering, Life sciences, Medical sciences, Social sciences. Uniwersytety amerykańskie zajęły pierwsze miejsce aż 31 razy, uniwersytety chińskie – 11 razy. W 9 dyscyplinach najlepsze okazały się uczelnie europejskie. Niezmiennie najwyżej notowany jest Harvard University, któremu korona przypadła aż w 14 dyscyplinach.

Wyniki rankingu instytucjonalnego zostaną opublikowane w sierpniu.

Więcej informacji: http://www.shanghairanking.com/Shanghairanking-Subject-Rankings/index.h…