2024-04-11 09:11:31
10 kwietnia opublikowano wyniki najnowszej edycji prestiżowego rankingu QS by subject. Politechnika Łódzka, już po raz drugi, znalazła się w gronie wyróżnionych uczelni i została sklasyfikowana w czterech dyscyplinach.

W Mechanical, Aeronautical & Manufacturing Engineering PŁ odnotowała awans i została sklasyfikowana w przedziale 351-400 (w poprzedniej edycji 401-450), a oprócz niej w tej dyscyplinie znalazło się jeszcze 9 polskich uczelni. W Chemical Engineering sklasyfikowano jedynie 5 polskich uczelni, w tym Politechnikę Łódzką (miejsce w przedziale 401-430). W Materials Science PŁ uplasowała się w przedziale 401-420 (w sumie sklasyfikowano 8 polskich uczelni), a w  Chemistry - w przedziale 601-650 (sklasyfikowano 9 uczelni z Polski).

QS World University Rankings by Subject 2024 obejmuje 55 dyscyplin, pogrupowanych w pięć szerokich obszarów tematycznych. W zestawieniach sklasyfikowano łącznie prawie 1600 instytucji edukacyjnych ze 149 krajów. Ranking uwzględnia 5 wskaźników, przypisując im różne wagi, w zależności od dyscypliny. Dwa z nich to wskaźniki reputacyjne (academic reputation i employer reputation), które opierają się na wynikach badań opinii naukowców i pracodawców prowadzonych przez QS. Pozostałe to wskaźniki bibliometryczne (Research citations per paper, H-index) oraz IRN-index – wskaźnik odzwierciedlający zdolność uczelni do dywersyfikacji geograficznej prowadzonych badań poprzez tworzenie trwałych partnerstw badawczych z innymi instytucjami szkolnictwa wyższego.

ostatnie zmiany 2024-04-11 09:20:03

rankingi i akredytacje