Główna nawigacja
Projekty realizowane w ramach programu PROM
Politechnika Łódzka otrzymała ponad 1,7 mln zł na realizację kolejnej edycji programu!
Celem projektu jest rozwój umiędzynarodowienia uczelni poprzez realizację krótkookresowej wymiany stypendialnej doktorantów i nauczycieli akademickich. Cele szczegółowe zakładają wzrost liczby zrealizowanych wyjazdów i przyjazdów, nabycie kompetencji przez stypendystów oraz wzrost jakości kształcenia w PŁ.
Uzyskane finansowanie zapewni wsparcie stypendialne dla 100 kolejnych uczestników programu – 85 doktorantów i 15 nauczycieli akademickich. Zaplanowano 60 wyjazdów za granicę i 40 przyjazdów do PŁ.
Krótkookresowa mobilność trwa od 5 do 30 dni i może dotyczyć m.in. takich aktywności jak:
a) aktywny udział w konferencji za granicą (wystąpienie, w tym udział w sesji posterowej),
b) pozyskanie materiałów do pracy doktorskiej, artykułu naukowego,
c) udział w szkole letniej lub szkole zimowej,
d) wykonanie pomiarów z wykorzystaniem unikatowej aparatury, testowanie aparatury badawczej,
e) udział w krótkich formach kształcenia, tj. kursach w tym intensywnych zaliczanych do procesu kształcenia, warsztatach, stażach zawodowych lub stażach przemysłowych, wizytach studyjnych, w tym również realizowanych u przedsiębiorców,
f) wykonanie kwerend archiwalnych lub bibliotecznych,
g) prowadzenie zajęć dydaktycznych,
h) udział w przygotowaniu międzynarodowego wniosku grantowego.
Projekt jest realizowany w okresie 01.10.2024 - 30.09.2025.
Program PROM – krótkookresowa wymiana akademicka jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu pn. „Krótkookresowa wymiana akademicka sposobem na podniesienie jakości kształcenia w instytucjach szkolnictwa wyższego i nauki” o numerze FERS.01.05-IP.08-0218/23
W latach 2018 – 2023 nasza uczelnia realizowała dwa projekty finansowane w ramach programu PROM - Międzynarodowa wymiana stypendialna doktorantów i kadry akademickiej.
Ich celem było zwiększenie międzynarodowej mobilności doktorantów na uczelni, podniesienie jakości i umiędzynarodowienia kształcenia 3. stopnia oraz zwiększenie współpracy z uczelniami zagranicznymi. Wyjazdy i przyjazdy miały na celu np. aktywny udział w konferencji, wykonanie pomiarów, pozyskanie materiałów do pracy doktorskiej, udział w szkoleniu itp.
W roku akademickim 2018/2019 projekt oferował dofinansowanie 66 mobilności, trwających od 5 do 30 dni, w tym 33 wyjazdów doktorantów i kadry akademickiej PŁ do ośrodków zagranicznych oraz 33 przyjazdów doktorantów i kadry akademickiej z ośrodków zagranicznych na PŁ. W projekcie wzięło udział 62 doktorantów oraz 4 nauczycieli akademickich.
Projekt był realizowany w okresie 01.10.2018 – 30.09.2020.
Artykuł w "Życiu Uczelni" podsumowujący realizację 1. edycji programu PROM w PŁ.
W ramach kolejnej edycji programu, uczelnia dofinansowała krótkookresowe mobilności 78 doktorantów, w tym 38 uczestników z zagranicy i 40 doktorantów PŁ. Dodatkowo, projekt rozszerzono o komponent wsparcia studentów z Ukrainy, którzy przybyli do Polski od 24 lutego 2022 r. Przyznane stypendia umożliwiły 12 osobom kontynuowanie kształcenia na naszej uczelni.
Projekt był realizowany w okresie 01.10.2019 – 31.03.2023.
Artykuł w "Życiu Uczelni" podsumowujący realizację 2. edycji programu PROM w PŁ.
Projekt PROM - Międzynarodowa wymiana stypendialna doktorantów i kadry akademickiej, był finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, projekt pozakonkursowy pt. Międzynarodowa wymiana stypendialna doktorantów i kadry akademickiej, nr umowy POWR.03.03.00-00-PN13/18.