Główna nawigacja
Program Erasmus+ został opracowany tak, aby wspierać kraje uczestniczące w programie w zakresie efektywnego wykorzystywania potencjału kapitału społecznego oraz promowania idei uczenia się przez całe życie.
Kraje programu to kraje, które współfinansują program Erasmus+ i biorą w nim udział na zasadzie pełnoprawnych uczestników.
W programie Erasmus+ biorą udział:
- państwa członkowskie Unii Europejskiej,
- państwa trzecie stowarzyszone z programem: Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Turcja, Serbia, Macedonia Północna.
W ramach projektu KA131 możliwa jest realizacja wyjazdów również do innych krajów określanych jako państwa trzecie niestowarzyszone z programem, które zostały pogrupowane przez Komisję Europejską w 14 regionów.
Wyjazdy do państw trzecich niestowarzyszonych z programem są realizowane tylko do instytucji określanych jako strategiczne dla rozwoju współpracy międzynarodowej PŁ.
Celem akcji jest przyczynienie się do utworzenia europejskiego obszaru edukacji, w ramach którego wspiera się umiejętność krytycznego myślenia, zdolność do zatrudnienia, włączenia społecznego, aktywności obywatelskiej, innowacji i zrównoważenia środowiskowego w Europie i poza jej granicami.
Celem projektów mobilności jest również umożliwienie pracownikom nauczania lub szkolenia za granicą w ramach rozwoju zawodowego, aby:
- dzielili się swoją wiedzą fachową;
- doświadczyli nowych środowisk nauczania;
- zdobyli nowe innowacyjne umiejętności pedagogiczne i cyfrowe;
- zdobyli umiejętności opracowywania transnarodowych i transdyscyplinarnych programów nauczania;
- nawiązali kontakt z pracownikami za granicą, aby wspólnie opracowywać działania na rzecz osiągania celów programu;
- wymieniali się dobrymi praktykami i zacieśniali współpracę między instytucjami szkolnictwa wyższego;
- lepiej przygotowywali studentów do rozpoczęcia pracy.