2022-08-09 01:36:49
Opublikowano wyniki rankingu Webometrics, w którym Politechnika Łódzka odnotowała znaczny awans i została sklasyfikowana na 13. miejscu w Polsce (awans z 26. m-ca) i 994. miejscu na świecie (awans z 1769. m-ca).

Miejsca na podium światowym przypadły uczelniom amerykańskim: Harvard University, Stanford University oraz Massachusetts Institute of Technology. Podium krajowe należy do Uniwersytetu Warszawskiego (342. miejsce na świecie), Uniwersytetu Jagiellońskiego (380. miejsce) i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (572. miejsce).

Międzynarodowy ranking Webometrics jest tworzony na podstawie wskaźników bibliometrycznych i webometrycznych, przy czym do tych drugich nawiązuje jego nazwa i te właśnie wskaźniki eksponuje się najczęściej w opisach i komentarzach do tego rankingu. Metodologia rankingu uwzględnia 3 wskaźniki: visiblity/impact (to, jak chętnie inne strony przekierowują do treści na stronie uczelni), transparency/openness (cytowania z 210 najlepszych profili publicznych uczelni, z wyłączeniem pierwszych dwudziestu) oraz excellence (udział uczelni w najczęściej cytowanych publikacjach naukowych). To w tym pierwszym kryterium PŁ odnotowała tak duży wzrost (z 6239. na 1121. m-ce), który pozwolił jej na awans w klasyfikacji ogólnej aż o 775 miejsc.

Ranking jest publikowany przez Cybermetrics Lab, grupę badawczą hiszpańskiej Najwyższej Rady Badań Naukowych (Consejo Superior de Investigaciones Científicas, CSIC) z siedzibą w Madrycie. Jest to powstała w 1939 roku największa publiczna instytucja zajmująca się badaniami naukowymi w Hiszpanii, która podlega Ministerstwu Nauki i Innowacji. Ranking jest uaktualniany dwa razy w roku - w styczniu i w lipcu.

ostatnie zmiany 2022-08-09 03:33:54

rankingi i akredytacje