2019-11-20 12:02:36

W Konkursie "Leaders in University Management - LUMEN 2019" Politechnika Łódzka zwyciężyła w kategorii „Zarządzanie”. Nagrodę przyznano za utworzenie ogólnouczelnianej jednostki – Centrum Współpracy Międzynarodowej, w tym za pierwszy, dwuletni etap jej działalności.

Nagrodę odebrała osobiście dr inż. Dorota Piotrowska, prof. PŁ – dyrektor CWM PŁ podczas uroczystej gali, która odbyła się 19 listopada 2019 roku. Wśród nominowanych w kategorii „Zarządzanie”, dedykowanej innowacyjnym metodom zarządzania w obszarach kształcenia, badań naukowych i organizacji uczelni. znaleźli się również: Politechnika Warszawska, Uniwersytet Medyczny w Łodzi oraz Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.  Zwycięski projekt naszej uczelni związany jest z powołaniem do życia Centrum Współpracy Międzynarodowej w lipcu 2017 roku. Jego stworzenie stało się swoistym potwierdzeniem dbałości o wizerunek PŁ na arenie międzynarodowej. Głównym zadaniem CWM od samego początku stało się dynamiczne wdrażanie strategii internacjonalizacji uczelni i silne zaznaczenie tożsamości Politechniki Łódzkiej, jako innowacyjnego ośrodka akademickiego na Europejskiej Mapie Szkolnictwa Wyższego.

Kapituła Konkursu Lumen 2019 dostrzegła i doceniła prężne działanie i sukcesy CWM. Przez dwa lata istnienia zespołowi Centrum udało się m.in. wdrożyć program międzynarodowych akredytacji instytucjonalnych i programowych oraz międzynarodowych rankingów z udziałem PŁ, zrealizować innowacyjne projekty edukacyjne, administracyjne i promocyjne o zasięgu międzynarodowym, wdrożyć program co-teachingu oraz budowy przestrzeni aktywnego uczenia się we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, a także zaimplementować na gruncie Politechniki Łódzkiej innowacyjny model kształcenia odwróconego – „flipped education”, we współpracy z ekspertami z Harvard University, Massachusetts Institute of Technology oraz Olin College. Nagroda Lumen cieszy mnie w sposób szczególny, gdyż przyznana została Politechnice Łódzkiej właśnie w kategorii „Zarządzanie”. Określając, że internacjonalizacja jest głównym kierunkiem strategii i rozwoju uczelni utworzyłem Centrum Współpracy Międzynarodowej Politechniki Łódzkiej. Dzięki jego działaniom znacznie został wzmocniony międzynarodowy prestiż Politechniki Łódzkiej – tak wygraną komentuje rektor PŁ, prof. Sławomir Wiak. Centrum, które jest istotnym rozwinięciem IFE, realizuje innowacyjne projekty edukacyjne, będąc tym samym liderem w ich wprowadzaniu, nie tylko w naszej uczelni, ale także stanowiąc przykład dla innych polskich szkół wyższych. Dwuletni okres działalności CWM mogę określić jako sukces w wielu wymiarach. Nagroda Lumen jest dowodem, że jest to sukces dobrze zarządzany – dodaje rektor Wiak.

Tegoroczna była trzecią z kolei edycją Konkursu „Leaders in University Management – LUMEN”, organizowaną przez prestiżową instytucję doradczo-technologiczną PCG Academia we współpracy z Fundacją Rektorów Polskich. Od samego początku przedsięwzięcie ma na celu identyfikację najlepszych praktyk związanych z profesjonalnym zarządzaniem szkolnictwem wyższym. Poczynając od pierwszej edycji, w kapitale Konkursu zasiadają wybitni przedstawiciele świata akademickiego, praktycy zarządzania oraz partnerzy ze świata biznesu.

Podstawą oceny kapituły Konkursu był krótki spot video prezentujący nominowany projekt.

Zachęcamy do obejrzenia spotu CWM.

ostatnie zmiany 2019-11-20 12:34:30

projekty i programy, rankingi i akredytacje

Małgorzata Spodenkiewicz