2024-06-12 12:23:34
Ogłoszono wyniki najnowszej edycji rankingu Times Higher Education Impact, który uwzględnia realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju. PŁ została sklasyfikowana w tym prestiżowym rankingu już po raz czwarty.

PŁ zadebiutowała w Celu 5. Równość płci, zajmując wysoką pozycję w przedziale 301-400 (1361 sklasyfikowanych instytucji). Jest to potwierdzenie skuteczności działań podejmowanych w uczelni na rzecz zapewnienia równych szans dla kobiet i mężczyzn, zarówno wśród pracowników, jak i studentów.

Po raz kolejny PŁ zajęła 1. miejsce w kraju, w Celu 8. Wzrost gospodarczy i godna praca i znalazła się w tej kategorii w światowym TOP 200. W Celu 17. Partnerstwa na rzecz celów uczelnia została sklasyfikowana w przedziale 401-600 (4. miejsce w Polsce). PŁ startowała także w Celu 9. Innowacyjność, przemysł, infrastruktura (zajmując 301-400. miejsce na świecie i 3. w Polsce), Celu 10. Mniej nierówności, oraz Celu 3. Dobre zdrowie i jakość życia.

W rankingu oceniono 2 152 uczelni, w klasyfikacji ogólnej znalazły się 1963, w tym 25 z Polski. Najlepiej w kraju wypadł Uniwersytet Gdański. W tabeli ogólnej PŁ została sklasyfikowana w przedziale 601-800. Jest jednocześnie drugą najwyżej ocenioną uczelnią techniczną w kraju.

Liderem światowego rankingu został Australijski Western Sydney University, znalazł się on na szczycie listy trzeci rok z rzędu. Na drugim miejscu uplasowały się ex aequo brytyjski University of Manchester i australijski University of Tasmania.

THE Impact Ranking uwzględnia wkład uczelni w osiąganie 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals – SDG), które są fundamentem przyjętej przez ONZ, Agendy 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju świata. Zawiera ona 169 zadań, które mają zostać zrealizowane do roku 2030. Obejmują one pięć kluczowych obszarów, znanych jako 5xP: ludzie (people), planeta (planet), dobrobyt (prosperity), pokój (peace), partnerstwo (partnership).

ostatnie zmiany 2024-06-12 03:10:16

rankingi i akredytacje