2024-03-06 10:41:46
Ogłoszono wyniki międzynarodowego rankingu SCImago Institutions Rankings (SIR) 2024. Politechnika Łódzka awansowała o 52 pozycje w porównaniu z ubiegłym rokiem i została sklasyfikowana na 1186. miejscu na świecie (w kategorii „uczelnie”).

W tabeli Region Ranking – Eastern Europe PŁ zajęła 46. m-ce wśród 451 uczelni z Europy Wschodniej (awans o 12 pozycji), a w zestawieniu krajowym – 19. m-ce (awans o 2 pozycje).

Oprócz klasyfikacji ogólnej, opublikowano także rankingi tematyczne, PŁ została została uwzględniona w 25 kategoriach. W Industrial and Manufacturing Engineering PŁ zajęła 1. m-ce w Polsce oraz 243. m-ce na świecie (na 2142 sklasyfikowane uczelnie). W Agricultural and Biological Sciences PŁ zajęła 2. m-ce Polsce oraz 439. m-ce na świecie (na 3055 uczelni). W Chemistry uczelnia została sklasyfikowana na 3. m-cu w Polsce, w Biochemistry, Genetics and Molecular Biology - na 4 m-cu, a w Physics and Astronomy – na 6. m-cu w kraju.

W rankingu uwzględniono 9054 podmiotów z różnych sektorów, w tym 4762 uczelnie. W zestawieniu znalazło się 70 polskich uczelni. Pierwsze miejsce na światowym podium przypada Harvard University, a dwa kolejne - University of Chinese Academy of Sciences oraz Tsinghua University. Spośród polskich uczelni najwyżej uplasowały się Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika.

SCImago Institutions Rankings (SIR) to zestawienie, które uwzględnia pięć różnych sektorów, w tym uczelnie i instytucje badawcze. Ocena dokonywana jest na podstawie 20 wskaźników zdefiniowanych w trzech obszarach - wyniki badań (waga 50%), stopień innowacyjności (30%) oraz wpływ społeczny mierzony poprzez widoczność w sieci (20%).

ostatnie zmiany 2024-03-07 08:38:05

rankingi i akredytacje