W ramach projektu pozakonkursowego MNiSW „Akredytacje zagraniczne” Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Politechnika Łódzka złożyła 18 wniosków. Wszystkie z nich zostały zakwalifikowane do finansowania. Obecnie Uczelnia stara się o akredytację EUR-ACE® Label na 11 kierunkach na studiach I i II stopnia oraz amerykańską akredytację ABET na 4 programach prowadzonych w języku angielskim. Uczelnia zgłosiła także swój udział w ramach ewaluacji Institutional Evaluation Programme (IEP, EUA), akredytacji instytucjonalnej HCERES (Haut Conseil de l'évaluation de la recherche et de l'enseignement supérieur) oraz reakredytacji Centrum Językowego (akredytacja EAQUALS).