2023-02-02 09:05:19
Opublikowano wyniki rankingu Webometrics, w którym Politechnika Łódzka dalej pnie się w górę. W bieżącej edycji została sklasyfikowana na 10. miejscu w Polsce (awans z 13. m-ca) i 963. miejscu na świecie (awans z 994. m-ca).

Miejsca na podium światowym, podobnie jak w poprzedniej edycji, przypadły uczelniom amerykańskim: Harvard University, Stanford University oraz Massachusetts Institute of Technology. Polskie TOP3 również pozostało bez zmian, najwyżej sklasyfikowano Uniwersytet Warszawski (338. miejsce na świecie), Uniwersytet Jagielloński (392. miejsce) i Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie (560. miejsce). W pierwszym tysiącu rankingu znalazło się 12 polskich uczelni, w tym 6 uczelni technicznych.

Webometrics Ranking of World Universities uwzględnia 3 wskaźniki: visiblity/impact z wagą 50% (to, jak chętnie inne strony przekierowują do treści na stronie uczelni), transparency/openness z wagą 10% (cytowania z 310 najlepszych profili publicznych/autorów danej uczelni, z wyłączeniem pierwszych trzydziestu) oraz excellence z wagą 40% (udział uczelni w 10% najczęściej cytowanych artykułów).

Ranking jest publikowany przez Cybermetrics Lab, grupę badawczą hiszpańskiej Najwyższej Rady Badań Naukowych (Consejo Superior de Investigaciones Científicas, CSIC) z siedzibą w Madrycie. Jest to powstała w 1939 roku największa publiczna instytucja zajmująca się badaniami naukowymi w Hiszpanii, która podlega Ministerstwu Nauki i Innowacji. Ranking jest uaktualniany dwa razy w roku - w styczniu i w lipcu.

ostatnie zmiany 2023-02-15 12:43:32

rankingi i akredytacje